Ekonomi

Türkiye’den tarihi hamle! Geleceğin petrolü üretilecek

Tüm dünya gibi Türkiye de geleceğin petrolü olarak nitelendirilen hidrojene yöneliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre TÜBİTAK, iklim değişikliğine karşı çözüm arayışlarını çok taraflı olarak sürdürüyor. Tüm dünya gibi Türkiye de geleceğin petrolü hidrojene yöneliyor. Bu içerikte “HYSouthMarmara Hidrojen Vadisi Projesi ve Güney Marmara Hidrojen Kıyı Platformu Güdümlü Projesi İmza Töreni”bi-değerli projede butona basılacaktır.

TÜRKİYE’DEN TARİHİ HAREKET! GELECEĞİN PETROLÜ ÜRETİLECEK

Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesinde kritik rol oynayan birçok kuruluşun ortaklığıyla İstanbul’da düzenlenecek TEKNOFEST kapsamında Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldı. ve TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal’ın da katılması planlanıyor.

Horizon Europe Programı kapsamında desteklenen HYSGüney Marmara, aynı zamanda Türkiye’nin ilk hidrojen vadisidir. Ayrıca bu proje, Türkiye Çerçeve Programları tarihindeki en yüksek Avrupa Birliği destekli hibeyi almaya hak kazanarak bir ilke imza atıyor.

Güney Marmara Hidrojen Kıyı Platformu Güdümlü Projesi kapsamında Türkiye’nin ilk en büyük kapasiteli yerli yeşil hidrojen tesisi Bandırma Enerji Üssü’nde kurulacak.

sarikaya-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu